Kontakt

tel.: 791-112-212

(PN-PT 9.00-17.00)

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Słownik tkanin

Gatunków i rodzajów materiałów jest tyle, że można się w nich zagubić jak w prawdziwym gąszczu. Wiemy jak trudno jest wybrać właściwy materiał na wymarzoną sukienkę i jak trudno odnaleźć konkretną tkaninę podaną w opisie gotowego wykroju. Dlatego, aby ułatwić Wam zakupy stworzyliśmy nasz Słownik. Będziemy się starali na bieżąco poszerzać go o nowe materiały, które pojawią się w naszej ofercie i wzbogacać zdjęciami, które ułatwią ich identyfikację.

gatunki materiałów

bawełna : jedwab : len : wełna : syntetyczne : sztuczne

rodzaje materiałów

tkaniny : dzianiny

rodzaje tkanin

A : B : D : F : G : J : K : L : M : P : R : S : T : W : Ż

rodzaje dzianin

pojedyncza : podwójna : interlock : dżersej : dwulewa : milaneza : ażurowa : trykot : aksamitna

pojecia dodatkowe

merceryzowanie : folowanie : krajka : osnowa : wątek : dzianina "włóczkowa"

gatunki materiałów

bawełniane

uzyskiwane z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest miękka i wygodna w noszeniu, bardzo przewiewna. Czysta bawełna dość mocno się gniecie, z dodatkiem elastanu lub włókien sztucznych - mniej. Może być merceryzowana, przez co uzyskuje ładny połysk.

jedwabne

wysokiej jakości, luksusowe tkaniny, często w postaci mieszanek z bawełną, wełną i tkaninami syntetycznymi. Uzyskiwane z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego.

lniane

idealne na odzież letnią, bardzo przewiewne, dają uczucie chłodu. Len uzyskiwany jest z rośliny zwanej lnem zwyczajnym. Często występuje jako mieszanka z innymi włóknami, co zapobiega nadmiernemu gnieceniu. W zależności od grubości ma różne i szerokie zastosowanie.

wełniane

wełna to praktyczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Włókno uzyskiwane jest z sierści owiec, lam, wielbłądów itp. Często występuje w postaci mieszanek z innymi włóknami.

syntetyczne

poliester, nylon, akryl - otrzymywane ze związków nie występujących w przyrodzie za pomocą syntezy chemicznej prostych związków organicznych. Trwałe, odporne na zużycie, mniej przewiewne niż tkaniny naturalne. Współczesne tkaniny synetyczne są przyjazne dla skóry, odznaczają się bardzo dobrą jakością i łatwością użytkowania.

sztuczne

wiskoza, acetat - tkaniny wytwarzane ze związków znajdujących się w przyrodzie (np. celuloza). Mają właściwości tkanin naturalnych, ale są łatwiejsze w użytkowaniu i tańsze w produkcji (np. wiskoza - sztuczny jedwab).

Rodzaje materiałów

w zależności od systemu splatania nitek rozróżnia się podstawowe rodzaje materiałów odzieżowych:

tkaniny

które powstają z dwóch układów nitek (osnowy i wątku) przeplatających się ze sobą według ustalonego porządku (tzw. splot). Istnieje bardzo dużo rodzajów tkanin, w zależności od zastosowanego splotu, grubości nitek (przędzy) i gatunku materiału użytego do produkcji.

dzianiny

które są wyrobem włókienniczym, powstającym z jednej lub wielu nitek łączących się ze sobą w oczka w procesie dziania. Zależnie od splotu rozróżniamy dzianiny: rządkowe (wątkowe), tworzone jedną nitką i kolumienkowe (osnowowe) tworzone wieloma nitkami. Dzianiny mogą być gładkie, z wzorami barwnymi, ze zróżnicowaną fakturą, ażurowe, z okrywą włókienną. Dzianiny są rozciągliwe, miekkie, elastyczne i przewiewne i mają małą stabilność wymiarów.

tkaniny

adamaszek

tkanina żakardowa z jedwabiu naturalnego, sztucznego lub innych włókien, jednobarwna. Zastosowanie: suknie, kostiumy, płaszcze.

aksamit

jednokolorowa lub wzorzysta tkanina o dwu warstwach osnów, od spodu gładka, z wierzchu „z włosem”. Aksamitna okrywa powstaje po wyciągnięciu i wystrzyżeniu pętelek drugiej osnowy. Wytwarzana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego, o niskiej i delikatnej okrywie włosowej nosi nazwę weluru. Otrzymywana z bawełny i włókien sztucznych i syntetycznych, o nieco wyższej okrywie włosowej nazywana jest aksamitem. Natomiast tkaniny o okrywie włosowej powyżej 1,5 mm i wytwarzane z wełny, włókien sztucznych, syntetycznych lub mieszanek noszą nazwę pluszu.

atłas

tkanina wyrabiana z jedwabiu naturalnego i sztucznego o splocie atłasowym. O lśniącej powierzchni prawej strony i matowej lewej stronie. Zastosowanie: suknie, podszewki.

batyst

tkanina o splocie płóciennym. Cienka, przewiewna, lekka i gęsto tkana, miękka, może być merceryzowana. Batyst może być bawełniany lub jedwabny. Zastosowanie: bluzki, tuniki, lekkie sukienki i spódnice, odzież dziecięca.

Batyst

Batyst haftowany

Batyst jedwabny

bouclé (bukle)

tkanina o splocie z użyciem specjalnego wątku, dzięki czemu na powierzchni tkaniny powstają pętelki i supełkowate zgrubienia. Zastosowanie: płaszcze damskie, sukienki, kostiumy.

Boucle

drelich

tkanina o splocie skośnym. Powstaje z bardzo grubych i mocnych nici bawełnianych. Dzięki gęstemu tkaniu, jest bardzo mocna i wytrzymała. Najczęściej jednokolorowa, o różnych grubościach. Zastosowanie: ubrania robocze, kombinezony, mundury letnie.

denim (dżins)

jest odmianą drelichu. Do tkania używa się różnych kolorów osnowy i wątku, co powoduje powstawanie wyraźnych ukośnych, cieniutkich prążków. Współczesny denim ma różne grubości i często dodatek elastanu. Zastosowanie: ubrania młodzieżowe, robocze, spodnie i spódnice.

Denim

flanela

splot płócienny lub skośny o luźno skręconym wątku. Drapana jedno lub dwustronnie, co daje efekt miękkich “włosków” na powierzchni tkaniny. Jednobarwna, drukowana lub tkana z kolorowych nici. Bawełniana. Zastosowanie: ciepłe koszule męskie i chłopięce, piżamy, sukienki, bluzki i ubranka dziecięce.

flanela wełniana

tkanina o splocie skośnym. Tkana z nici jednobarwnych lub różnokolorowych, co daje efekt melanżowy. Jest lekko sfolowana i miękka w dotyku. Zastosowanie: kostiumy, ubrania męskie.

flausz

tkanina o splocie skośnym. Nitki luźno skręcone. Poddawana jest obustronnemu drapaniu i folowaniu. Charakterystyczna, luźna okrywa (widoczne "włoski" na powierzchni tkaniny). Zastosowanie: płaszcze i kurtki zimowe.

Flausz

fular

tkanina o splocie płóciennym. Wytwarzana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego, czasem z domieszką bawełny. Lekka, cienka, zwiewna, gładka i nieprzezroczysta. Zastosowane: suknie, bluzki, apaszki, szale.

Fular

Fular

gabardyna bawełniana

tkanina o złożonym splocie skośnym, co powoduje, że na prawej stronie powstają bardzo wyraźnie skośne prążki. Bywa wykończona impregnacją wodoodporną z przeznaczeniem na okrycia wierzchnie. Zastosowanie: spódnice, spodnie, żakiety, płaszcze.

Gabardyna

gabardyna wełniana

tkanina o splocie skośnym. Na powierzchni widać wyraźne, skośne prążki. Dość gruba, ale miękka w dotyku. Zastosowanie: kostiumy, ubrania męskie, płaszcze.

jodełka

tkanina o splocie skośnym łamanym. Jednokolorowa lub kolorowo tkana o charakterystycznym wzorze “jodełki”. Najczęściej z wełny, czasem z domieszkami innych włókien. Różnej grubości. Zastosowanie: spodnie, spódnice, żakiety, płaszcze.

Jodełka

kaszmir

tkanina o splocie skośnym. Dość cienka i miękka, wełniana. Jednokolorowa lub wzorzysta. Zastosowanie: sukienki, szale.

kora (tkanina gofrowana)

splot prosty. Powierzchnia tkaniny jest na przemian gładka i marszczona (gofrowana), poprzecznie lub wzdłuż. Jednobarwna lub wzorzysta, lekka, łatwa w utrzymaniu, bawełniana. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, koszule, piżamy oraz pościel.

krepa

tkanina o sfalowanej powierzchni uzyskanej w wyniku użycia przędzy mocno skręconej. Mało gniotąca się, miękka, lejąca, może być lekko prześwitująca. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Zastosowanie: sukienki i bluzki.

Krepa bawełniana

Krepa wiskozowa

krepa jedwabna

inaczej krepdeszyn. Miękki, lekki, gładki jedwab, który dobrze się układa. Zastosowanie: bluzki, tuniki, bielizna.

krepa satynowa

produkowana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego. Tkanina o splocie satynowym, błyszcząca po jednej stronie i matowa po drugiej. Obie strony są użytkowe. Zastosowanie:suknie, spódnice.

Krepa satynowa

Krepa satynowa

krepa szyfonowa

cienka tkanina z jedwabiu naturalnego, sztucznego lub syntetycznego o splocie płóciennym. Przezroczysta i zwiewna, jednokolorowa lub wzorzysta. Od klasycznego szyfonu odróżnia ją mocno pognieciona i pofalowana faktura. Zastosowanie: bluzki, suknie.

Krepa szyfonowa

krepa wełniana

tkanina o splocie krepowym, co powoduje specyficzną, lejącą, pofalowaną powierzchnię. Może być lżejsza lub grubsza, w zależności od grubości nici użytych do wyrobu i gęstości splotu. Zastosowanie: ubrania męskie wizytowe, sukienki, garsonki.

krepa poliestrowa

splot krepowy. Tkanina niemnąca, trwała. Zastosowanie: bluzki, sukienki.

Krepa poliestrowa

kreton

tkanina o splocie płóciennym, bawełniana, średnio gruba, nieco sztywniejsza. Bardzo często wzorzysta. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, bluzki.

Kreton

len naturalny (płótno)

trwała i przewiewna tkanina, czasem nieco sztywna, o bardzo zróżnicowanych grubościach. Zastosowanie: koszule, spódnice, tuniki, sukienki, żakiety, jako tkanina dekoracyjna.

Len

Len

mora

wzorzysta tafta.

perkal

tkanina o splocie płóciennym, wytwarzana z bawełny. Niezbyt gruba, gładka, lekko sztywna. Jednokolorowa lub wzorzysta. Zastosowanie: koszule męskie, odzież dziecięca.

Perkal

Perkal

pika

złożony splot tkacki powoduje, że po prawej stronie tkaniny występują wypukłe wzory (prążki, kratka), czasem lekko błyszczące. Tkanina bawełniana. Zastosowanie: sukienki, garsonki, bluzki damskie.

popelina

tkanina o splocie płóciennym. Specjalne, silnie skręcone nitki użyte do produkcji powodują, że na prawej stronie tkaniny pojawiają się drobne prążki. Uniwersalna i przewiewna tkanina bawełniana, może być merceryzowana. Jednokolorowa lub wzorzysta, o różnych grubościach. Zastosowanie: koszule, bluzki i sukienki, płaszcze letnie.

Popelina

Popelina merceryzowana

ryps

tkanina o splocie płóciennym. Nieco grubsza. Na powierzchni tkaniny widoczne są grubsze, wyraźne prążki. Bawełniana lub wiskozowa. Zastosowanie: sukienki, garsonki, płaszcze letnie itp.

satyna

tkanina o splocie satynowym. Gładka, niezbyt gruba, jedwabna lub poliestrowa. Barwiona lub drukowana, o trwałym połysku na prawej stronie. Lewa, matowa, nieużytkowa. Zastosowanie: sukienki, bluzki, spódnice.

Satyna jedwabna

Satyna poliestrowa

sukno

tkanina o splocie płóciennym. Nitki luźno skręcone. Mocno drapana i folowana, dzięki czemu zyskuje bardzo ścisłą, gęstą strukturę. Zazwyczaj jednobarwna lub melanżowa. Zastosowanie: płaszcze damskie i męskie.

Sukno

surówka jedwabna

surowy jedwab o widocznych małych niedoprzędzeniach między nitkami. Zastosowanie: żakiety, spódnice.

szantung

naturalny jedwab o charakterystycznej fakturze (zgrubienia tworzące niby-prążki) i lekkiej sztywność. Zastosowanie: spódnice, kostiumy, sukienki, koszule.

Szantung

sztruks

tkanina runowa o podłużnych wąskich prążkach utworzonych z okrywy włókien. Bawełniana, o różnych grubościach. Bardzo wytrzymały. Współcześnie często z domieszką elastanu. Zastosowanie: spodnie, spódnice, marynarki.

Sztruks

szyfon

tkanina o splocie płóciennym. Wytwarzana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego. Gładka, cienka, przezroczysta i zwiewna. Jednokolorowa lub wzorzysta. Zastosowanie: bluzki, suknie.

Szyfon jedwabny

tafta

tkanina o splocie płóciennym. Bardzo gęsto tkana, sztywna. Wytwarzana z jedwabiu naturalnego, poliestru lub acetatu. O charakterystycznym połysku i różnych odcieniach w zależności od kąta padania światła. Zastosowanie: suknie, bluzki, stroje wieczorowe.

Tafta

tkanina patchworkowa

splot płócienny. Gęsto tkana, o różnych grubościach, drukowana w bardzo kolorowe wzory. Zastosowanie: odzież dziecięca, sukienki i spódnice, tkanina dekoracyjna.

Tkanina patchworkowa

tkanina strukturalna

tkanina tkana splotem żakardowym, ale wypukły wzór jest widoczny tylko na prawej stronie. Zastosowanie: płaszcze, żakiety, jako tkanina dekoracyjna.

Tkanina strukturalna

tweed

tkanina o splocie skośnym. Nitki lekko skręcone. Dość gęsto tkana, grubsza i miękka. Bardzo wytrzymała na zużycie. Zastosowanie: kostiumy, marynarki, płaszcze.

Tweed

Tweed plisowany

Tweed laminowany

welwet

tkanina o dwu warstwach wątków, od spodu gładka, z wierzchu „z włosem”. Jednobarwna lub drukowana. Jeżeli okrywa włosowa tworzy charakterystyczne prążki, nazywany jest sztruksem. Zastosowanie: sukienki, ubranka dziecięce.

żakard

jedwabny, wyskozowy, poliestrowy, wełniany. Materiał z kunsztownie tkanym wzorem: wypukłym i błyszczącym. Jeżeli jest przetykany złotą lub srebrną nitką zwany jest brokatem. Zastosowanie: spódnice, suknie, żakiety płaszcze.

Żakard jedwabny

Żakard jedwabny

Żakard poliestrowy

żorżeta

lekka, przejrzysta, matowa, rzadka tkanina o luźnym splocie płóciennym. Lejąca i miękko się układająca. Jedwabna lub wiskozowa. Jednobarwna lub drukowana. Zastosowanie: suknie i bluzki.

Żorżeta

Żorżeta

dzianiny

dzianiny wątkowe (rządkowe):

dzianina pojedyncza

prawa i lewa strona dzianiny różnią się, przez co lewa jest nieużytkowa (na prawej stronie dzianiny widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek). Dobrze rozciąga się w poprzek, słabiej wzdłuż. Może być różnej grubości i w różnym gatunku, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie: sukienki, bluzki, spódnice, t-shirty.

Dzianina interlock

dzianina podwójna

na stronie lewej i prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, dlatego może być stosowana dwustronnie. Gęsta, cięższa, słabo się rozciąga w obu kierunkach, dobrze zachowuje kształt. Po ucięciu nie zwija się. Zastosowanie: marynarki, garnitury, suknie.

Dzianina podwójna

interlock

jest tworzona tak, że kolumienki oczek prawych jednej strony są naprzeciwko kolumienek oczek prawych drugiej strony. Obie strony dzianiny są prawymi stronami, jeżeli dzianina jest gładka (na obu widać drobne kolumienki oczek). W przypadku interlocku wzorzystego, lewa strona jest bledsza, a więc nieużytkowa. Miękka, sprężysta, elastyczna, lżejsza. Prawie nie rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz rozciąga się mocniej niż dżersej i dzianina podwójna. Dobrze zachowuje kształt. Ucięte i nieobrębione brzegi się nie zwijają. Zastosowanie: t-shirty, golfy, spódnice, sukienki, odzież dziecięca.

Dzianina interlock

Dzianina interlokowa

dżersej

lewa i prawa strona różnią się: na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek. Lewa strona jest nieużytkowa. Dżersej może wystąpić w wielu grubościach. Słabiej rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz może rociągać się w różnym stopniu. Ucięty zwija się na prawą stronę dzianiny. Zastosowanie: sukienki, bluzki, spódnice.

Dżersej bawełniany

Dżersej wiskozowy

dwulewa

po stronie prawej i lewej widać rzędy lewych oczek, przez co dzianina jest dwustronnie użytkowa. Gęsta, grubsza, mięsista, rozciągliwa w obu kierunkach. Po ucięciu nie brzeg nie zwija się. Zastosowanie zależnie od grubości i gatunku włókna: t-shirty, swetry, bluzki.

dzianina "włóczkowa"

nasze określenie na dzianiny wykonane z przędzy przypominającej włóczkę do domowych robótek. Jest miękka, czasem pokryta warstwą “włosków” przypominających angorę, o prostym splocie oczek prawych i lewych.

Dzianina włóczkowa

dzianiny osnowowe (kolumienkowe):

milanez (milaneza)

cienka, miękka, gęsta i elastyczna dzianina jedwabna o splocie dziewiarskim przypominającym atłas. Może być gładka lub drukowana. Zastosowanie: bielizna damska.

ażurowe

wzorzysty splot tworzy prześwity w dzianinie. Zastosowanie: różnego rodzaju bluzki i sukienki. Splot z jedwabiu syntetycznego jest używany na firanki.

trykot

Na prawej stronie widać wyraźnie kolumienki oczek, na lewej rzędy. Rozciąga się wzdłuż i słabo w poprzek dzianiny. Zazwyczaj jest bardzo miękki i lejący. Brzegi ucięte zwijają się. Zastosowanie: bielizna, koszulki.

aksamitne

prawa strona wygląda jak aksamit, lewa jak dzianina. Powstaje z mieszanych włókien: poliestru z bawełną, lub poliestru z wiskozą. Jest wytrzymała, łatwa w użytkowaniu i pielęgnacji. Zastosowanie: odzież sportowa i dziecięca.

Dzianina aksamitna

Pojęcia dodatkowe

merceryzowanie

sposób wykańczania tkanin bawełnianych, polegający na zastosowaniu na tkaninę zimnego roztwóru sody kaustycznej (in. ługu sodowego) i jednocześnie nacisku, bądź silnego naprężenia tkaniny. Wykończenie to tworzy trwały jedwabny połysk, a jednocześnie wzrasta wypełnienie i wytrzymałość tkaniny.

folowanie

(spilśnianie, filcowanie) wiązanie włókien osnowy i wątku tkanin wełnianych (także niektórych włókien sztucznych) w zwartą masę przez ugniatanie, tarcie i działanie mydła w podwyższonej temperaturze.

krajka

fabryczny brzeg tkaniny/dzianiny

osnowa

przędza ułożona w tkaninie pionowo

wątek

przędza ułożona w tkaninie poziomo

dzianina "włóczkowa"

nasze określenie na dzianiny wykonane z przędzy przypominającej włóczkę do domowych robótek. Jest miękka, czasem pokryta warstwą “włosków” przypominających angorę, o prostym splocie oczek prawych i lewych.

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.
Click Shop | Hosting home.pl